קבלת פיצוי עבור פגיעה במהלך השתתפות בספורט אתגרי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קבלת פיצוי עבור פגיעה במהלך השתתפות בספורט אתגריההשתתפות בענפי ספורט אתגרי עולה וצוברת פופולאריות רבה בשנים האחרונות. גם בארץ וגם בחו"ל מאד מקובל לקחת חלק בפעילויות כגון רכיבת אופניים בשטח, ראפטינג, טיפוס על צוקים, סנפלינג, קפיצת באנג'י, קפיצה חופשית, סקי וסנואובורד, צלילה, גלישה, טיסה בחליפת כנפיים ופארקור.

סביב הספורט האתגרי אף התפתחה מעין תת תרבות, הכוללת ביגוד ייחודי, מוזיקה ואתלטים כוכבים מוערצים.

עם זאת, מטבע הדברים, ככל שגוברת הסכנה בפעילות, כך גובר גם הסיכון להיפצע במהלך ביצועה.

פציעה במהלך השתתפות בפעילות ספורט אתגרי

על מנת לקבל את מלוא הפיצוי האפשרי בגין נזקים גופניים, נפשיים וכספיים שנגרמו לאדם שעבר תאונה במהלך ביצוע פעילות ספורט אתגרי, חשוב למלא אחר השלבים הללו:

 1. שמירת כל התיעוד הרלוונטי לתאונה

אדם שעבר נפגע במהלך פעילות ספורט אתגרי יצטרך בהמשך לדווח על התאונה לגורמים שונים ובהם המוסד לביטוח לאומי והחברה שמבטחת אותו בביטוח תאונות אישיות או בביטוח תלמידים. תיעוד מלא ומהימן של כל פרט יסייע להוכיח כיצד התרחשה התאונה ואילו נזקים נגרמו כתוצאה ממנה. מומלץ כמובן לבקש מאדם אחר לבצע את מלאכת התיעוד עבורכם, אם אתם עצמכם נפצעתם בתאונה ואינכם מסוגלים לכך.

 • פרטי התאונה: תעדו את השעה שבה התרחשה התאונה, המיקום שלה בדיוק רב ככל האפשר וכן סימנים בשטח כגון סימני החלקה, דם, זכוכיות שבורות, עמודים או עצים שנפלו על המסלול, חבלים רופפים, מתקנים לא מתוחזקים, ציוד לקוי וכדומה. את התמונות חשוב לצלם מכמה זוויות ואף לצלם סרטוני וידאו, במידת האפשר.
 • עדי ראייה לתאונה: אם היו אנשים נוספים שראו את התאונה, בקשו את פרטיהם, על מנת שבמקרה הצורך הם יוכלו להעיד על נסיבות התאונה, כפי שראו אותן.
 • תיעוד הנזקים הגופניים: צלמו בהקדם האפשרי ומכמה זוויות כל נזק שנגרם לגופכם כתוצאה מהתאונה (פצעים, חתכים, נקע וכדומה). ישנם נזקים שמופיעים רק מספר שעות ואף יותר מכך לאחר התאונה (למשל כאבי צוואר וגב, שטפי דם וכדומה). לכן, המשיכו לתעד גם כעבור מספר שעות ובימים הקרובים.
 • זכרו שנזקים מסוימים כלל לא נראים בצילום (למשל חבלות פנימיות או נזקים נפשיים) ומשום כך, עליכם לגשת בהקדם ובמועד הקרוב ככל האפשר למועד התאונה לקבלת טיפול רפואי.
 1. פנייה לקבלת טיפול רפואי ראשוני בחדר מיון

בראש ובראשונה, שמרו על בריאותכם. אם אתם חשים שאינכם זקוקים לפינוי באמבולנס ואתם מסוגלים להגיע בכוחות עצמכם לחדר המיון, עשו זאת. אולם, בשום אופן אל תדחו את מועד הפניה לקבלת טיפול רפואי ראשוני. יש לכך שלוש סיבות:

 • בבית החולים ניתן לערוך לכם בדיקה מקיפה, לתעד את מצבכם, לאתר גם פגיעות שלא ניתן להבחין בהן ללא מכשור מיוחד (כגון שברים, נזק לאיברים פנימיים ועוד* ולהעניק לכם את הטיפול הרפואי לו אתם זקוקים.
 • מבחינה ראייתית, הדרך להוכחת עצם התרחשותה של התאונה, מועדה ומידת חומרתה קשורה במידה רבה לביקור הראשוני בחדר המיון או במוקד החירום של קופת החולים. ככל שמועד הביקור הראשוני סמוך יותר למועד קרות התאונה, כך יהיה קל יותר להוכיח שהנזקים שנגרמו לכם הם אכן בעלי קשר סיבתי לאותה התאונה.
 • אחד התנאים לקבלת דמי תאונה מהמוסד לביטוח לאומי הוא פנייה לסיוע רפואי בתוך 72 שעות ממועד התרחשותה של התאונה. כמובן שמומלץ להגיע לבית החולים או למוקד הרפואי מוקדם יותר, אולם 72 שעות הן הזמן המקסימאלי בהקשר זה.
 1. המשך טיפול רפואי ושמירת תיעוד

חשוב מאד שלא להזניח את הבריאות, גם לאחר קבלת הטיפול הראשוני בחדר המיון. אם אושפזתם בבית החולים, הפציעות השונות והטיפול בהם יתועדו על ידי הצוות הרפואי.

לאחר השחרור מהאשפוז, או אם לא אושפזתם כלל ורק קיבלתם אישור על מספר ימי מחלה, יהיה עליכם להמשיך ולקבל טיפול רפואי במסגרת קופת החולים שבה אתם חברים. שמרו תיעוד של ההפניות וסיכומי הביקור אצל כל הרופאים המומחים בתחומים הרלוונטיים השונים אצלם ביקרתם (אורתופדיה, נוירולוגיה, פלסטיקה, פיזיותרפיה ועוד), כמו גם מרשמים לתרופות שניתנו לכם וקבלות בגין נסיעות לרופאים ולבדיקות, רכישת תרופות וציוד רפואי אחר לו אתם זקוקים. טיפול בנזקים השונים בעקביות יסייע לכם להחלים בצורה טובה יותר ויש לו חשיבות גם להוכחת סוגי הפגיעות שנגרמו לכם בתאונה ומידת חומרתן.

 1. תלושי שכר לשכירים או דו"חות מס לעצמאיים

ימי מחלה להם הזדקקתם צפויים לבוא לידי ביטוי בשכר נמוך יותר בחודש התאונה ואף בתקופה שלאחריה. על כן, אם אתם שכירים, שמרו על תלושי השכר שלכם, החל מהתקופה שלפני התאונה ועד להווה, על מנת שתוכלו להוכיח שנגרם לכם הפסד שכר. אם אתם עצמאיים, שמרו העתקים של דו"חות המס שלכם מהמועדים הללו.

 1. תיעוד נוסף

ככל שנגרמו לכם הוצאות כספיות נוספות, או שנדרשתם לסיוע שאינו סיוע רפואי, כתוצאה מהתאונה, הקפידו לתעד זאת ולשמור על הקבלות בגין ההוצאות. מדובר, בין היתר, בקבלות על נסיעות בתחבורה ציבורית או עבור דלק, הוצאות על עזרה בבית וכדומה.

פגיעה במהלך פעילות ספורטיבית מאורגנת

כאשר אדם נפצע במסגרת פעילות אקסטרים מאורגנת כגון באתר סקי, אצל חברה המספקת שירותי צניחה חופשית או בנג'י או באירוע טיפוס אשר הופעל על ידי עירייה, ניתן להגיש תביעת נזיקין כנגד המקום שאירגן את הפעילות ואת הגוף המבטח אותו.

במסגרת תביעה זו תידרשו להוכיח שהגורם שהפעיל את הפעילות התרשל בתפקיד. מספר דוגמאות לכך הינן הימנעות מתחזוקה של ציוד הספורט (חבלים, בלוני צלילה, קיר טיפוס), מסלול סקי שהכיל מכשולים אשר לא הוסרו על ידי הנהלת האתר וכדומה. כמו כן, עליכם להראות כי ההתרשלות היא זו שגרמה לפציעה שלכם – כלומר שיש קשר סיבתי בין ההתרשלות לפגיעה. למשל, לאחר סופה התמוטטו עצים על מסלול הסקי, לא פונו על ידי החברה המתפעלת אותו ואדם נפל כאשר גלש לעברם, מבלי שהבחין בהם.

לאחר שבית המשפט יקבע האם הגוף הנתבע התרשל ושיש קשר סיבתי בין התרשלותו לבין הפגיעה שנגרמה לתובע, יהא עליו לקבוע את גובה הפיצוי המגיע לתובע בשל הנזקים שנגרמו לו בתאונה. במהלך הדיונים לקראת קבלת פסק דינו של בית המשפט, ייעשה שימוש רב בתיעוד שאספתם לגבי הנזק שנגרם לכם.

פגיעה במהלך פעילות ספורטיבית עצמאית

ביטוחים פרטיים

ביטוח רפואי פרטי, המכסה פעילות ספורט אתגרית, הוא חשוב והכרחי עבור אנשים המבצעים פעילות אתגרית, גם בארץ וגם בחו"ל. בדקו את פוליסת הביטוח שלכם וכן בררו אם מקום העבודה שלכם רכש לכם פוליסת ביטוח שכזו.

פוליסות ביטוח אלו יאפשרו לכם לממן את ההוצאות הרפואיות כתוצאה מהפגיעה ויספקו לכם פיצוי על הפגיעה שנגרמה לכם.

זכרו, עם זאת, שתקופת ההתיישנות עבור תביעות ביטוח היא קצרה יחסית ועומדת על שלוש שנים בלבד. על כן, מהרו לבצע את הבירורים הנדרשים והגישו את תביעתכם לסוכנות הביטוח, יחד עם כל המסמכים והתיעוד שאספתם, בהקדם האפשרי.

דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות

לפי חוק הביטוח הלאומי, אדם שנפגע בתאונה (שאינה תאונת עבודה או תאונת דרכים), עשוי להיות זכאי לקבל דמי תאונה לתקופה של עד 90 יום. תאונה מוגדרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כאירוע פתאומי שבו גורם חיצוני מביא לחבלה פיזית, שכתוצאה ממנה הנפגע איבד את כושר העבודה שלו.

שיעור דמי העבודה מחושב כדלקמן:

 • עבור שכירים: 75% מהשכר ברבעון שקדם למועד התאונה.
 • עבור עצמאים: 75% מההכנסה לתשלום ביטוח ברבעון שקדם למועד התאונה.
 • למי שביום התאונה לא היה עובד שכיר וגם לא היה עצמאי, שיעור דמי התאונה שהוא זכאי לו הוא 72.98 ₪ ביום.
 • בכל מקרה לא יעברו דמי התאונה את הסכום המקסימלי של 1,094.63 ₪ ליום.

ביטוח תאונות אישיות לתלמידים

כיום, פעילות ספורט אתגרית אינה רק נחלתם של מקצוענים ובגירים וישנם גם ילדים העוסקים בפעילות אתגרית, כגון סקי וסנובוארד, טיפוס הרים וסנפלינג וכדומה.

חשוב לדעת, שבישראל קיים ביטוח תאונות אישיות לתלמידים, המעניק להם כיסוי ביטוחי במשך כל ימות השנה ובכל שעות היממה, הן במסגרת פעילויות בבית הספר והן בפעילות פרטית, גם בארץ וגם בחו"ל. הביטוח ניתן לתלמידים באמצעות רשות החינוך המקומית שבתחום שיפוטה נמצא מוסד הלימודים שבו לומד הילד.

ביטוח התלמידים חל על תלמידים בני 3-5 הלומדים בגני ילדים, תלמידי בית ספר עד לסוף כיתה י"ב וכן ילדים עד גיל 18, אף אם סיימו את תוכנית לימודיהם בכיתה י"א. התשלום עבור ביטוח התלמידים נגבה מההורים במסגרת תשלומי ההורים, עד לסכום מקסימלי של 75 ₪ כיום (סכום זה נכון לשנת הלימודים תשע"ז והוא עשוי להשתנות, בהתאם להחלטתה של ועדת החינוך של הכנסת לגבי שנת הלימודים הבאה).

פוליסת ביטוח התלמידים מכסה תאונות שארעו לילד במהלך פעילות ספורט אתגרי, הן בארץ והן בחו"ל, ומעניק פיצוי עבור נכות מלאה, נכות זמנית והחזר עבור הוצאות רפואיות שונות.

יש לשים לב שבדומה לתביעות ביטוחיות אחרות, גם תביעה כנגד ביטוח התלמידים כוללת תקופת התיישנות קצרה של שלוש שנים בלבד.

הסדר טיפולי שיניים לתלמידים שנפגעו בתאונה

בנוסף לביטוח התלמידים, מעניק משרד החינוך לתלמידים שנפגעו בשיניהם כתוצאה מהתאונה טיפול שיניים ללא תמורה, בהתאם לרשימת טיפולים המפורסמת באתר משרד החינוך. יצוין כי הסדר זה תקף כיום עד לסוף שנת 2017 ויש לעקוב אחר המשך תוקפו.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן