פיצויים עקב התקף לב בעבודה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

"תאונת עבודה" הינה תאונה אשר נגרמה באחד מהאופנים הבאים:

  • במקום העבודה, תוך כדי ועקב העבודה.
  • בדרכו של העובד מביתו לעבודה או בחזרה מהעבודה הביתה.
  • בתאונת דרכים בה היה מעורב העובד במהלך עבודתו, בדרכו מביתו לעבודה או בחזרה מהעבודה הביתה.

יש להבחין בין תאונת עבודה הנגרמת מאירוע חד פעמי, לבין פגיעה בעבודה שהינה נזק או נכות שנגרמו לעובד על בסיס מנגנון המיקרו-טראומה, לפיו נגרמו לעובד פגיעות זעירות, שכל אחת גרמה לנזק זעיר, שהצטברותם, לאורך זמן, הובילה למצבו הרפואי של העובד כפי שהוא היום.

זכויות ופיצוי כספי לנפגע התקף לב בעבודה

בניגוד למקרים הקלאסיים של תאונות עבודה, במקרים של התקף לב בעבודה או עקב העבודה המצב שונה. לא אחת, לאותו עובד אשר קיבל התקף לב בעבודה קיימת היסטוריה קודמת של מחלות או גורמי סיכון (כגון: עישון, לחץ דם גבוה וכו'), ומסיבה זו המוסד לביטוח לאומי דוחה לעיתים קרובות תביעות להכרה בהתקף לב כתאונת עבודה.

תביעה לדמי פגיעה בעבודה מהמוסד לביטוח לאומי

הקביעה האם התקף לב שאירע לעובד נגרם עקב עבודתו ומהווה פגיעה בעבודה נעשית על ידי המוסד לביטוח לאומי, וזאת בהסתמך על הפרטים שמילא הנפגע בטופס התביעה להכרה בתאונת עבודה, בתשובות שמסר לחוקר הביטוח הלאומי, מסמכיו הרפואיים (לרבות חוות דעת מומחה רפואי) ועדויות העדים לאירוע, אם ישנם.

כדי שהתקף לב יוכר כתאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי, יש להוכיח 2 תנאים: קיומו של אירוע חריג או מאמץ מיוחד בעבודה וקשר סיבתי בין אותו אירוע חריג להתקף הלב.

יצוין כי אם התקף הלב התרחש זמן רב לאחר אותו אירוע חריג בעבודה, מרבית הסיכויים שהתביעה תידחה. לעומת זאת אם התקף הלב אירוע בטווח של מספר שעות או אף מספר ימים יש יותר סיכויים שהתביעה תתקבל.

לקביעת המוסד לביטוח לאומי שהפגיעה אכן תיחשב כתאונת עבודה, יש השלכות משמעותיות על עתידו הכלכלי של הנפגע ועל הזכויות הסוציאליות להן יהיה זכאי. זאת, בעיקר כאשר הנזק הוביל למוגבלות כלשהי הפוגעת הכושר השתכרותו של הנפגע.

זכויות עובד שפגיעתו הוכרה כתאונת עבודה

  • דמי פגיעה – אם אירוע התקף הלב הוכר כתאונת עבודה, העובד יהיה זכאי לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי בעבור תקופת היעדרותו מהעבודה.
  • קצבת נכות – החוק קובע כי לאחר שהוכר האירוע כתאונת עבודה, קיימת לנפגע זכאות להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות (זמנית או צמיתה). בהתאם לדרגת הנכות, אשר נקבעת על פי החלטת ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, תיקבע קצבת הנכות לה יהיה זכאי הנפגע.

צירוף חוות דעת מומחה רפואי לתביעה

נפגע אשר מגיש תביעה בגין תאונת עבודה או פגיעה בעבודה שכתוצאה ממנה נגרם לו נזק רפואי, צריך לבסס את טענתו בהסתמך על חוות דעת מומחה רפואי בתחום הפגיעה (כגון אורתופד).

כיצד להיערך להגשת תביעה בגין פגיעה בעבודה?

חוות הדעת ואחוזי הנכות המומלצים בהתאם לה הם אלה שמהווים את הבסיס לתביעה ומובאים בפני הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי. לכן, חשוב כי הנפגע ירכז טרם פגישתו עם עורך הדין והמומחה הרפואי את כל המסמכים הנוגעים לאירוע (כגון פרוטוקולי בדיקות רפואיות, קבלות בגין הוצאות על טיפולים ותרופות, דוחות תאונה, קבלות עבור תשלומים שונים כגון פינוי באמבולנס, ביקורי רופא ועוד). מסמכים אלה יסייעו לשפוך אור על הנסיבות שהובילו לפגיעה ועל היקף הנזק שנגרם, לפי קביעת המומחה במסגרת חוות דעתו.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן