פגיעה שנגרמה עקב נפילה ברחוב או בשטח ציבורי – קבלת פיצוי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קבלת פיצוי עבור פגיעה שנגרמה עקב נפילה ברחוב או בשטח ציבוריהליכה ברחוב, בשוק או בקניון היא פעולה שרובנו מבצעים מדי יום, הן לתכלית מסוימת, למשל בדרך ללימודים או לקניות, והן כפעילות פנאי. לעיתים, הליכה שכזו עלולה להסתיים בנפילה ובפציעה, עקב היתקלות במכשול כזה או אחר.

במקרה שנפלתם ונחבלתם במהלך הליכה ברחוב או בשטח ציבורי אחר, ייתכן שמגיע לכם פיצוי בשל נזקי הגוף שנגרמו לכם. על מנת לקבל את מלוא הפיצוי, יש למלא אחר מספר כללים.

כיצד צריך לנהוג אדם שנפל ונחבל ברחוב או בשטח ציבורי

על מנת לקבל את מלוא הפיצוי האפשרי בגין נזקים גופניים, נפשיים וכספיים שנגרמו לאדם שנפגע עקב נפילה ברחוב או בשטח ציבורי, חשוב למלא אחר השלבים הללו:

 1. שמירת כל התיעוד הרלוונטי לתאונה

אדם שנפל ונחבל ברחוב או בשטח ציבורי יצטרך לדווח על התאונה ונסיבותיה לגורמים שונים, כגון העירייה שבשטחה הוא נפל, החברה שבבעלותה נמצא הקניון, השוק או השטח הציבורי שבו ארעה התאונה, המוסד לביטוח לאומי, חברת הביטוח שמבטחת אותו בביטוח תאונות אישיות או בביטוח תלמידים.

תיעוד מלא ומהימן של כל פרט יסייע להוכיח כיצד התרחשה התאונה ואילו נזקים נגרמו כתוצאה ממנה. מומלץ כמובן לבקש מאדם אחר לבצע את מלאכת התיעוד עבורכם, אם אתם עצמכם נפצעתם בתאונה ואינכם מסוגלים לכך.

 • פרטי התאונה: תעדו את השעה שבה התרחשה התאונה ואת המיקום שלה בדיוק רב ככל האפשר.
 • מיקום התאונה: כיום, כמעט כל אחד מאיתנו מחזיק בטלפון חכם עם מצלמה. השתמשו בטלפון כדי לצלם את מקום התאונה וכן את המפגע בשטח שגרם לנפילה, כגון שלוליות מים או שמן שלא נוקו, עמודים שאינם מסומנים כהלכה, מדרגות חלקות, מדרכות שקועות, בורות, פערים בין אבני המדרכה וכדומה. את התמונות חשוב לצלם מכמה זוויות ואף לצלם סרטוני וידאו, במידת האפשר. אם לא צילמתם את מקום התאונה בסמוך להתרחשותה, חשוב לחזור ולצלם אותו במהירות האפשרית, לפני שהמפגע יתוקן על ידי העירייה או החברה המחזיקה בשטח.
 • עדי ראייה לתאונה: אם היו אנשים נוספים שראו את התאונה, בקשו את פרטיהם, על מנת שבמקרה הצורך הם יוכלו להעיד על נסיבות התאונה, כפי שראו אותן.
 • תיעוד הנזקים הגופניים: צלמו בהקדם האפשרי ומכמה זוויות כל נזק שנגרם לגופכם כתוצאה מהתאונה (פצעים, חתכים, שפשופים וכדומה). זכרו שישנם נזקים שמופיעים רק מספר שעות ואף יותר מכך לאחר התאונה (למשל כאבי צוואר וגב, שטפי דם וכדומה). לכן, המשיכו לתעד ולצלם גם כעבור מספר שעות ובימים הקרובים.
 • נזקים מסוימים כלל לא נראים בצילום רגיל (למשל חבלות פנימיות או נזקים נפשיים) ומשום כך, עליכם לגשת בהקדם ובמועד הקרוב ככל האפשר למועד התאונה לקבלת טיפול רפואי.
 1. פנייה לקבלת טיפול רפואי ראשוני בחדר מיון

בראש ובראשונה, הקפידו לשמור על בריאותכם. אם אתם חשים שאינכם זקוקים לפינוי באמבולנס ואתם מסוגלים להגיע בכוחות עצמכם לחדר המיון, עשו זאת. אולם, בשום אופן אל תדחו את מועד הפניה לקבלת טיפול רפואי ראשוני. יש לכך שלוש סיבות:

 • בבית החולים ניתן לערוך לכם בדיקה מקיפה, לתעד את מצבכם, לאתר גם פגיעות שלא ניתן להבחין בהן ללא מכשור מיוחד (כגון שברים, נזק לאיברים פנימיים ועוד) ולהעניק לכם את הטיפול הרפואי לו אתם זקוקים.
 • מבחינה ראייתית, הדרך להוכחת עצם התרחשותה של התאונה, מועדה ומידת חומרתה קשורה במידה רבה לביקור הראשוני בחדר המיון או במוקד החירום של קופת החולים. ככל שמועד הביקור הראשוני סמוך יותר למועד קרות התאונה, כך יהיה קל יותר להוכיח שהנפילה אכן התרחשה ושהנזקים שנגרמו לכם הם אכן בעלי קשר סיבתי אליה.
 • אחד התנאים לקבלת דמי תאונה מהמוסד לביטוח לאומי הוא פנייה לקבלת סיוע רפואי בתוך 72 שעות ממועד התרחשותה של התאונה. כמובן שמומלץ להגיע לבית החולים או למוקד הרפואי מוקדם יותר, אולם 72 שעות הן הזמן המקסימאלי בהקשר זה.
 1. המשך טיפול רפואי ושמירת תיעוד

חשוב מאד שלא להזניח את הבריאות, גם לאחר קבלת הטיפול הראשוני בחדר המיון. אם אושפזתם בבית החולים, הפציעות השונות והטיפול בהם יתועדו על ידי הצוות הרפואי ובתום האשפוז יימסר לכם סיכום מחלה.

לאחר השחרור מהאשפוז, או אם לא אושפזתם כלל ורק קיבלתם אישור על מספר ימי מחלה, יהיה עליכם להמשיך ולקבל טיפול רפואי במסגרת קופת החולים שבה אתם חברים. קבעו תור לרופא המשפחה ושמרו תיעוד של ההפניות וסיכומי הביקור אצל כל הרופאים המומחים בתחומים הרלוונטיים שאצלם ביקרתם (אורתופדיה, נוירולוגיה, פלסטיקה, פיזיותרפיה ועוד).

שמרו גם מרשמים לתרופות שניתנו לכם וקבלות בגין נסיעות לרופאים ולבדיקות, רכישת תרופות וציוד רפואי אחר לו אתם זקוקים. טיפול בנזקים השונים בעקביות יסייע לכם להחלים בצורה טובה יותר ויש לו חשיבות גם להוכחת סוגי הפגיעות שנגרמו לכם בתאונה ומידת חומרתן.

 1. תלושי שכר לשכירים או דו"חות מס לעצמאיים

ימי מחלה להם הזדקקתם צפויים לבוא לידי ביטוי בשכר נמוך יותר בחודש התאונה ואף בתקופה שלאחריה. על כן, אם אתם שכירים, שמרו על תלושי השכר שלכם, החל מהתקופה שלפני התאונה ועד להווה, על מנת שתוכלו להוכיח שנגרם לכם הפסד שכר. אם אתם עצמאיים, שמרו העתקים של דו"חות המס שלכם מהמועדים הללו.

 1. תיעוד נוסף

ככל שנגרמו לכם הוצאות כספיות נוספות, או שנדרשתם לסיוע שאינו סיוע רפואי, כתוצאה מהתאונה, הקפידו לתעד זאת ולשמור על הקבלות בגין ההוצאות. מדובר, בין היתר, בקבלות על נסיעות בתחבורה ציבורית או עבור דלק, הוצאות על עזרה בבית וכדומה.

תביעה כנגד העירייה או כנגד החברה המחזיקה בשטח שבו ארעה התאונה

לרשות מקומית, או לחברה פרטית המחזיקה בשטח ציבורי (כגון פארק, קניון או שוק) יש חובה לתחזק את אותו השטח ולפנות ממנו מפגעים. אם הרשות או החברה לא עמדה בחובה זו וכתוצאה מכך אדם נפל ונחבל בשטחה, יש לאותו אדם זכות לתבוע אותה בתביעת נזיקין ולבקש פיצוי על הנזקים שנגרמו לו בתאונה הזו.

במסגרת תביעה נזיקית כנגד רשות מקומית, עירייה או חברה המחזיקה בשטח ציבורי, יידרש התובע להוכיח שהנתבעת התרשלה בתפקידה ולא תיחזקה כראוי את השטח. דוגמאות להתנהגות רשלנית הינן הימנעות מתיקון אבני מדרכה רופפות, הותרת כתמי שמן על הרצפה ללא סימני אזהרה, שטיפת הרצפה במים, מבלי לייבשה ומבלי להציב שלטי אזהרה, הצבת עמודים לא מסומנים כראוי, הימנעות מסימון של מדרגות, אי פינוי פסולת ועוד. הוכחת ההתרשלות תתבצע, בין היתר, על ידי שימוש בתמונות שצילמתם ממקום התאונה ולכן חשיבותן הרבה.

לאחר הוכחת ההתרשלות, על התובע להוכיח גם כי קיים קשר סיבתי בינה לבין הנזק שנגרם לו. כלומר, לא מספיק רק להוכיח שהנהלת הקניון לא ניקתה שלולית שמן מהרצפה, או שהעירייה לא תיקנה מרצפת שבורה, אלא שצריך גם להראות ששלולית השמן או המרצפת השבורה גרמו לנפילה ולפגיעות שבעקבותיה.

לאחר שבית המשפט הדן בתביעה יחליט שהנתבעת התרשלה ושיש קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין התאונה והנזק, יהיה עליו לקבוע את גובה הפיצוי המגיע לתובע בשל הנזק הזה. הוכחת גובה הנזק תיעשה באמצעות קבלת חוות דעת של מומחים רפואיים מתחומים שונים שיבדקו את התובע וכן באמצעות התיעוד הרפואי והמסמכים שצברתם החל ממועד התאונה ועד ההווה – ועל כן חשיבותם הרבה.

דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות

לפי חוק הביטוח הלאומי, אדם שנפגע בתאונה (שאינה תאונת עבודה או תאונת דרכים), עשוי להיות זכאי לקבל דמי תאונה לתקופה של עד 90 יום. תאונה מוגדרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כאירוע פתאומי שבו גורם חיצוני מביא לחבלה פיזית, שכתוצאה ממנה הנפגע איבד את כושר העבודה שלו.

שיעור דמי העבודה מחושב כדלקמן:

 • עבור שכירים: 75% מהשכר ברבעון שקדם למועד התאונה.
 • עבור עצמאים: 75% מההכנסה לתשלום ביטוח ברבעון שקדם למועד התאונה.
 • למי שביום התאונה לא היה עובד שכיר וגם לא היה עצמאי, שיעור דמי התאונה שהוא זכאי לו הוא 72.98 ₪ ביום.
 • בכל מקרה לא יעברו דמי התאונה את הסכום המקסימלי של 1,094.63 ₪ ליום.

ביטוחים פרטיים

בדקו אם רכשתם פוליסת ביטוח עבור תאונות אישיות בעצמכם, עבורכם או עבור ילדיכם, או אם מקום העבודה שלכם רכש לכם פוליסה כזאת. במקרה שאכן קיימת פוליסת ביטוח תאונות אישיות פרטית, באפשרותכם לתבוע פיצויים נוספים, בהתאם לקבוע בפוליסה. זכרו, עם זאת, שתקופת ההתיישנות עבור תביעות ביטוח היא קצרה יחסית ועומדת על שלוש שנים בלבד. על כן, מהרו לבצע את הבירורים הנדרשים והגישו את תביעתכם לסוכנות הביטוח, יחד עם כל המסמכים והתיעוד שאספתם, בהקדם האפשרי.

ביטוח תאונות אישיות לתלמידים

בישראל קיים ביטוח תאונות אישיות לתלמידים, המעניק להם כיסוי ביטוחי במשך כל ימות השנה ובכל שעות היממה, הן במסגרת פעילויות בבית הספר והן בפעילות פרטית, גם בארץ וגם בחו"ל. הביטוח ניתן לתלמידים באמצעות רשות החינוך המקומית שבתחום שיפוטה נמצא מוסד הלימודים שבו לומד הילד.

ביטוח התלמידים חל על תלמידים בני 3-5 הלומדים בגני ילדים, תלמידי בית ספר עד לסוף כיתה י"ב וכן ילדים עד גיל 18, אף אם סיימו את תוכנית לימודיהם בכיתה י"א. התשלום עבור ביטוח התלמידים נגבה מההורים במסגרת תשלומי ההורים, עד לסכום מקסימלי של 75 ₪ כיום (סכום זה נכון לשנת הלימודים תשע"ז והוא עשוי להשתנות, בהתאם להחלטתה של ועדת החינוך של הכנסת לגבי שנת הלימודים הבאה).

אם ילדכם הוא זה שנפגע עקב נפילה ברחוב או בשטח ציבורי, פנו למזכירות בית הספר שבו הוא לומד ובקשו לקבל העתק של פוליסת ביטוח התאונות האישיות – כך תדעו לאיזו חברת ביטוח לפנות בתביעה לפיצוי.

שימו לב שבדומה לתביעות ביטוחיות אחרות, גם תביעה כנגד ביטוח התלמידים מתיישנת כעבור תקופה קצרה יחסית של שלוש שנים בלבד.

הסדר טיפולי שיניים לתלמידים שנפגעו בתאונה

בנוסף לביטוח התלמידים, מעניק משרד החינוך לתלמידים שנפגעו בשיניהם כתוצאה מהתאונה טיפול שיניים ללא תמורה, בהתאם לרשימת טיפולים המפורסמת באתר משרד החינוך. יצוין כי הסדר זה תקף כיום עד לסוף שנת 2017 ויש לעקוב אחר המשך תוקפו.

אולי יעניין אותך גם:

פגיעת גוף בחוף הים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן