קבלת פיצוי עבור נפילה או תאונה בשטח פרטי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קבלת פיצוי עבור נפילה או תאונה בשטח פרטיכאשר אדם מצוי בשטח ביתו הפרטי, הוא זה שאחראי על תחזוקת השטח וכן על כל נזק שנגרם לו בתוך השטח הזה. בשטח הציבורי, לעומת זאת, אחראית הרשות הציבורית על התחזוקה וכן על כל נזק שנגרם בשל רשלנותה במסגרת אותו השטח. אך מה הדין לגבי נפילות ותאונות בשטח פרטי?

כאשר אדם נופל או עובר תאונה אחרת בשטח הנמצא בבעלות פרטית של אחר, כגון מסעדה, אולם אירועים, חדר כושר, בריכה, בניין משרדים או בניין מגורים, הבעלים של אותו השטח הפרטי יהיה אחראי על נזקי הגוף שנגרמו לנפגע בשטחו, עקב רשלנותו.

יצוין, עם זאת, כי הבעלים של השטח הפרטי לא יהיה אחראי לפצות את הנפגע על נזקי הגוף שנגרמו לו, אם אותו נפגע היה מסיג גבול בשטח. סייג לכלל זה מתקיים אם הנפגע מוכיח שנכנס לשטח הפרטי בתום לב.

כיצד צריך לנהוג אדם שנפל או עבר תאונה אחרת בשטח פרטי?

על מנת לקבל את מלוא הפיצוי האפשרי בגין הנזקים שנגרמו לאדם שנפל או עבר תאונה אחרת בשטח פרטי, חשוב למלא אחר השלבים הללו:

 1. שמירת כל התיעוד הרלוונטי לתאונה

אדם שעבר תאונה בשטח פרטי יצטרך בהמשך לדווח על התאונה לגורמים שונים ובהם הבעלים של השטח שבו ארעה התאונה וחברת הביטוח שלו, המוסד לביטוח לאומי וכן חברת הביטוח שמבטחת אותו עצמו בביטוח תאונות אישיות או בביטוח תלמידים. תיעוד מלא ומהימן של פרטי התאונה, שבוצע סמוך ככל האפשר למועד קרות התאונה, יסייע לנפגע להוכיח כיצד התרחשה התאונה ואילו נזקים נגרמו לו כתוצאה ממנה. כמובן שאם הנפגע עצמו אינו מסוגל לבצע את מלאכת התיעוד, מומלץ לבקש מאדם אחר לסייע לו או לבצעה עבורו.

 • פרטי התאונה: תעדו את השעה שבה התרחשה התאונה ואת המיקום שלה בדיוק רב ככל האפשר.
 • מיקום התאונה: כיום, כמעט כל אחד מאיתנו מחזיק בטלפון חכם עם מצלמה. השתמשו במצלמת הטלפון הנייד כדי לצלם את מקום התאונה וכן את המפגע בשטח שגרם לנפילה, כגון רצפות עקומות או מתנדנדות ,שלוליות מים או שמן שלא נוקו, מדרגות, דלתות זכוכית או עמודים שאינם מסומנים כהלכה, חפצים שהונחו במקומות שאינם מתאימים וללא השגחה וכדומה. את התמונות חשוב לצלם מכמה זוויות ואף לצלם סרטוני וידאו, במידת האפשר. אם לא צילמתם את מקום התאונה בסמוך להתרחשותה, חשוב לחזור ולצלם אותו במהירות האפשרית, לפני שהמפגע יתוקן על ידי בעל השטח.
 • עדי ראייה לתאונה: אם היו אנשים נוספים שראו את התאונה, בקשו את פרטיהם, על מנת שבמקרה הצורך הם יוכלו להעיד על נסיבות התאונה, כפי שראו אותן.
 • תיעוד הנזקים הגופניים: צלמו בהקדם האפשרי ומכמה זוויות כל נזק שנגרם לגופכם כתוצאה מהתאונה (פצעים, חתכים, שפשופים וכדומה). צלמו גם תמונות שבהן רואים הן את הפציעות על גופכם והן את פניכם.

זכרו שישנם נזקים שמופיעים רק מספר שעות ואף יותר מכך לאחר התאונה (למשל כאבי צוואר וגב, שטפי דם וכדומה). לכן, המשיכו לתעד ולצלם גם כעבור מספר שעות ובימים הקרובים.

 • נזקים מסוימים כלל לא נראים בצילום רגיל (למשל חבלות פנימיות או נזקים נפשיים) ומשום כך, עליכם לגשת בהקדם ובמועד קרוב ככל האפשר למועד התאונה לקבלת טיפול רפואי.
 1. פנייה לקבלת טיפול רפואי ראשוני בחדר מיון

בראש ובראשונה, שמרו על בריאותכם. אם אתם חשים שאינכם זקוקים לפינוי באמבולנס ואתם מסוגלים להגיע בכוחות עצמכם לחדר המיון, עשו זאת. אולם, בשום אופן אל תדחו את מועד הפניה לקבלת טיפול רפואי ראשוני. יש לכך שלוש סיבות:

 • בבית החולים ניתן לערוך לכם בדיקה מקיפה, לתעד את מצבכם, לאתר גם פגיעות שלא ניתן להבחין בהן ללא מכשור מיוחד (כגון שברים, נזק לאיברים פנימיים ועוד) ולהעניק לכם את הטיפול הרפואי לו אתם זקוקים.
 • מבחינה ראייתית, הדרך להוכחת עצם התרחשותה של התאונה, מועדה ומידת חומרתה קשורה במידה רבה לביקור הראשוני בחדר המיון או במוקד החירום של קופת החולים. ככל שמועד הביקור הראשוני סמוך יותר למועד קרות התאונה, כך יהיה קל יותר להוכיח שהנזקים שנגרמו לכם הם אכן בעלי קשר סיבתי לאותה התאונה.
 • אחד התנאים לקבלת דמי תאונה מהמוסד לביטוח לאומי הוא פנייה לסיוע רפואי בתוך 72 שעות ממועד התרחשותה של התאונה. כמובן שמומלץ להגיע לבית החולים או למוקד הרפואי מוקדם יותר, אולם 72 שעות הן הזמן המקסימאלי בהקשר זה.
 1. המשך טיפול רפואי ושמירת תיעוד

חשוב מאד שלא להזניח את הבריאות, גם לאחר קבלת הטיפול הראשוני בחדר המיון. אם אושפזתם בבית החולים, הפציעות השונות והטיפול בהם יתועדו על ידי הצוות הרפואי.

לאחר השחרור מהאשפוז, או אם לא אושפזתם כלל ורק קיבלתם אישור על מספר ימי מחלה, יהיה עליכם להמשיך ולקבל טיפול רפואי במסגרת קופת החולים שבה אתם חברים. שמרו תיעוד של ההפניות וסיכומי הביקור אצל כל הרופאים המומחים בתחומים הרלוונטיים השונים אצלם ביקרתם (אורתופדיה, נוירולוגיה, פלסטיקה, פיזיותרפיה ועוד), כמו גם מרשמים לתרופות שניתנו לכם וקבלות בגין נסיעות לרופאים ולבדיקות, רכישת תרופות וציוד רפואי אחר לו אתם זקוקים. טיפול רפואי עקבי בנזקים השונים יסייע לכם להחלים בצורה טובה יותר ויש לו חשיבות גם להוכחת סוגי הפגיעות שנגרמו לכם בתאונה ומידת חומרתן.

 1. תלושי שכר לשכירים או דו"חות מס לעצמאיים

ימי מחלה להם הזדקקתם צפויים לבוא לגידי ביטוי בשכר נמוך יותר בחודש התאונה ואף בתקופה שלאחריה. על כן, אם אתם שכירים, שמרו על תלושי השכר שלכם, החל מהתקופה שלפני התאונה ועד להווה, על מנת שתוכלו להוכיח שנגרם לכם הפסד שכר. אם אתם עצמאיים, שמרו העתקים של דו"חות המס שלכם מהמועדים הללו.

 1. תיעוד נוסף

ככל שנגרמו לכם הוצאות כספיות נוספות, או שנדרשתם לסיוע שאינו סיוע רפואי, כתוצאה מתאונת הדרכים, הקפידו לתעד זאת ולשמור על הקבלות בגין ההוצאות. מדובר, בין היתר, בקבלות על נסיעות בתחבורה ציבורית או עבור דלק, הוצאות על עזרה בבית וכדומה.

תביעה כנגד הבעלים של השטח הפרטי שבו ארעה התאונה

לבעלים של שטח פרטי יש חובה לתחזק את אותו השטח ולפנות ממנו מפגעים. אם הבעלים של השטח לא עמד בחובה זו וכתוצאה מכך אדם נפל ונחבל בשטחו, יש לאותו אדם זכות לתבוע אותו בתביעת נזיקין ולבקש פיצוי על הנזקים שנגרמו לו בתאונה הזו.

במסגרת תביעה נזיקית כנגד בעלים של שטח פרטי, יידרש הניזוק התובע להוכיח שהנתבע התרשל בתפקידו ולא תיחזק כראוי את השטח. דוגמאות להתנהגות רשלנית הינן שיטפת הרצפה במים מבלי לייבשה ומבלי להציב שלטי אזהרה, הימנעות מתיקון רצפות שבורות או רופפות, הצבת עמודים מבלי לסמנם כראוי, הימנעות מהצבת שילוט לצד מדרגות או דלתות זכוכית, אי פינוי פסולת ועוד. לצורך הוכחת ההתרשלות ייעשה שימוש, בין היתר, בתמונות שצילמתם ממקום התאונה ולכן חשיבותן הרבה.

לאחר הוכחת ההתרשלות, על התובע להוכיח גם כי קיים קשר סיבתי בינה לבין הנזק שנגרם לו. כלומר, לא מספיק רק להוכיח שהנהלת אולם האירועים לא ניקתה שלולית שמן מהרצפה, או שבעל המסעדה לא דאג לסמן בבירור דלת זכוכית, אלא שצריך גם להראות ששלולית השמן או דלת הזכוכית הלא מסומנת גרמו לתאונה ולפגיעות שבעקבותיה.

לאחר שבית המשפט שאליו הוגשה התביעה יקבע שהנתבע התרשל ושיש קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין התאונה והנזק, יהיה עליו לקבוע את גובה הפיצוי המגיע לתובע בשל הנזק הזה. הוכחת גובה הנזק תיעשה באמצעות קבלת חוות דעת של מומחים רפואיים מתחומים שונים שיבדקו את התובע ויקבעו מה דרגת הנכות ממנה הוא סובל כתוצאה מהתאונה. כן ייעשה שימוש בתיעוד הרפואי והמסמכים שצברתם החל ממועד התאונה ועד ההווה – ועל כן חשיבותם הרבה.

דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות

לפי חוק הביטוח הלאומי, אדם שנפגע בתאונה (שאינה תאונת עבודה או תאונת דרכים), עשוי להיות זכאי לקבל דמי תאונה לתקופה של עד 90 יום. תאונה מוגדרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כאירוע פתאומי שבו גורם חיצוני מביא לחבלה פיזית, שכתוצאה ממנה הנפגע איבד את כושר העבודה שלו.

שיעור דמי העבודה מחושב כדלקמן:

 • עבור שכירים: 75% מהשכר ברבעון שקדם למועד התאונה.
 • עבור עצמאים: 75% מההכנסה לתשלום ביטוח ברבעון שקדם למועד התאונה.
 • למי שביום התאונה לא היה עובד שכיר וגם לא היה עצמאי, שיעור דמי התאונה שהוא זכאי לו הוא 72.98 ₪ ביום.
 • בכל מקרה לא יעברו דמי התאונה את הסכום המקסימלי של 1,094.63 ₪ ליום.

ביטוחים פרטיים

בדקו אם רכשתם פוליסת ביטוח מפני תאונות אישיות בעצמכם, או אם מקום העבודה שלכם רכש פוליסה כזאת עבורכם. במקרה שאתם אכן מבוטחים בפוליסת ביטוח תאונות אישיות פרטית, באפשרותכם לתבוע פיצויים נוספים, בהתאם לאמור בפוליסה. זכרו, עם זאת, שתקופת ההתיישנות עבור תביעות ביטוח היא קצרה יחסית ועומדת על שלוש שנים בלבד. על כן, מהרו לבצע את הבירורים הנדרשים והגישו את תביעתכם לסוכנות הביטוח, יחד עם כל המסמכים והתיעוד שאספתם, בהקדם האפשרי.

ביטוח תאונות אישיות לתלמידים

כל התלמידים בישראל מבוטחים בביטוח תאונות אישיות, המעניק להם כיסוי ביטוחי במשך כל ימות השנה ובכל שעות היממה, הן במסגרת פעילויות בבית הספר והן בפעילות פרטית, גם בארץ וגם בחו"ל. הביטוח ניתן לתלמידים באמצעות רשות החינוך המקומית שבתחום שיפוטה נמצא מוסד הלימודים שבו לומד הילד.

ביטוח התלמידים חל על תלמידים בני 3-5 הלומדים בגני ילדים, תלמידי בית ספר עד לסוף כיתה י"ב וכן ילדים עד גיל 18, אף אם סיימו את תוכנית לימודיהם בכיתה י"א. התשלום עבור ביטוח התלמידים נגבה מההורים במסגרת תשלומי ההורים, עד לסכום מקסימלי של 75 ₪ כיום (סכום זה נכון לשנת הלימודים תשע"ז והוא עשוי להשתנות, בהתאם להחלטתה של ועדת החינוך של הכנסת לגבי שנת הלימודים הבאה).

יש לשים לב שבדומה לתביעות ביטוחיות אחרות, גם תביעה כנגד ביטוח התלמידים כוללת תקופת התיישנות קצרה של שלוש שנים בלבד.

הסדר טיפולי שיניים לתלמידים שנפגעו בתאונה

בנוסף לביטוח התלמידים, מעניק משרד החינוך לתלמידים שנפגעו בשיניהם כתוצאה מהתאונה טיפול שיניים ללא תמורה, בהתאם לרשימת טיפולים המפורסמת באתר משרד החינוך. יצוין כי הסדר זה תקף כיום עד לסוף שנת 2017 ויש לעקוב אחר המשך תוקפו.

אולי יעניין אותך גם:

נפגעתם בקניון? בחנות? – אתם זכאים לפיצוי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן