קבלת פיצוי עבור נפילה או תאונה שהתרחשה בבית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קבלת פיצוי עבור נפילה או תאונה שהתרחשה בביתסביר להניח שרובנו רואים בביתנו כמקום הבטוח ביותר עבורנו. אולם, גם בתוך הבית מתרחשות לעיתים תאונות, החל מתאונות קלות ועד לתאונות קשות כגון פגיעה באצבעות במהלך שימוש בסכין, פגיעה משמן רותח במהלך בישול, מעידה ונפילה הגורמת לנקע או שבר באיברים ועוד.

אנשים רבים סבורים שהם אינם זכאים כלל לפיצוי עבור תאונות שקרו להם כאשר שהו בביתם. אולם, הדבר אינו נכון וישנם מספר אפיקים שדרכם אפשר לפנות לצורך קבלת פיצוי עבור נזקים שנגרמו לאדם שנפגע בביתו.

כיצד צריך לנהוג אדם שנפל או עבר תאונה אחרת בביתו?

על מנת לקבל את מלוא הפיצוי האפשרי בגין נזקים גופניים, נפשיים וכספיים שנגרמו לאדם שנפל או עבר תאונה אחרת בביתו, חשוב למלא אחר השלבים הללו:

 1. שמירת כל התיעוד הרלוונטי לתאונה

אדם שעבר תאונה בביתו יצטרך בהמשך לדווח על התאונה לגורמים שונים ובהם המוסד לביטוח לאומי והחברה שמבטחת אותו בביטוח תאונות אישיות או בביטוח תלמידים. תיעוד מלא ומהימן של כל פרט יסייע להוכיח כיצד התרחשה התאונה ואילו נזקים נגרמו כתוצאה ממנה. מומלץ כמובן לבקש מאדם אחר לבצע את מלאכת התיעוד עבורכם, אם אתם עצמכם נפצעתם בתאונה ואינכם מסוגלים לכך.

 • פרטי התאונה: תעדו את השעה שבה התרחשה התאונה, המיקום המדויק שלה בבית וכל סימן בבית שקשור אליה (סימני החלקה, דם, זכוכיות שבורות, עמודים רצפות משוחררות וכדומה). את התמונות חשוב לצלם מכמה זוויות ואף לצלם סרטוני וידאו, במידת האפשר.
 • עדי ראייה לתאונה: אם היו בבית אנשים נוספים שראו את התאונה, תעדו זאת, על מנת שבמקרה הצורך הם יוכלו להעיד על נסיבות התאונה, כפי שראו אותן.
 • תיעוד הנזקים הגופניים: צלמו בהקדם האפשרי ומכמה זוויות כל נזק שנגרם לגופכם כתוצאה מהתאונה (שריטות, חתכים, נקע וכדומה). ישנם נזקים שמופיעים רק מספר שעות ואף יותר מכך לאחר התאונה (למשל כאבי צוואר וגב, שטפי דם וכדומה). לכן, המשיכו לתעד גם כעבור מספר שעות ובימים הקרובים.
 • זכרו שנזקים מסוימים כלל לא נראים בצילום (למשל חבלות פנימיות או נזקים נפשיים) ומשום כך, עליכם לגשת בהקדם ובמועד הקרוב ככל האפשר למועד התאונה לקבלת טיפול רפואי.
 1. פנייה לקבלת טיפול רפואי ראשוני בחדר מיון

בראש ובראשונה, שמרו על בריאותכם. אם אתם חשים שאינכם זקוקים לפינוי באמבולנס ואתם מסוגלים להגיע בכוחות עצמכם לחדר המיון, עשו זאת. אולם, בשום אופן אל תדחו את מועד הפניה לקבלת טיפול רפואי ראשוני. יש לכך שלוש סיבות:

 • בבית החולים ניתן לערוך לכם בדיקה מקיפה, לתעד את מצבכם, לאתר גם פגיעות שלא ניתן להבחין בהן ללא מכשור מיוחד (כגון שברים, נזק לאיברים פנימיים ועוד* ולהעניק לכם את הטיפול הרפואי לו אתם זקוקים.
 • מבחינה ראייתית, הדרך להוכחת עצם התרחשותה של התאונה, מועדה ומידת חומרתה קשורה במידה רבה לביקור הראשוני בחדר המיון או במוקד החירום של קופת החולים. ככל שמועד הביקור הראשוני סמוך יותר למועד קרות התאונה, כך יהיה קל יותר להוכיח שהנזקים שנגרמו לכם הם אכן בעלי קשר סיבתי לאותה התאונה.
 • אחד התנאים לקבלת דמי תאונה מהמוסד לביטוח לאומי הוא פנייה לסיוע רפואי בתוך 72 שעות ממועד התרחשותה של התאונה. כמובן שמומלץ להגיע לבית החולים או למוקד הרפואי מוקדם יותר, אולם 72 שעות הן הזמן המקסימאלי בהקשר זה.
 1. המשך טיפול רפואי ושמירת תיעוד

חשוב מאד שלא להזניח את הבריאות, גם לאחר קבלת הטיפול הראשוני בחדר המיון. אם אושפזתם בבית החולים, הפציעות השונות והטיפול בהם יתועדו על ידי הצוות הרפואי.

לאחר השחרור מהאשפוז, או אם לא אושפזתם כלל ורק קיבלתם אישור על מספר ימי מחלה, יהיה עליכם להמשיך ולקבל טיפול רפואי במסגרת קופת החולים שבה אתם חברים. שמרו תיעוד של ההפניות וסיכומי הביקור אצל כל הרופאים המומחים בתחומים הרלוונטיים השונים אצלם ביקרתם (אורתופדיה, נוירולוגיה, פלסטיקה, פיזיותרפיה ועוד), כמו גם מרשמים לתרופות שניתנו לכם וקבלות בגין נסיעות לרופאים ולבדיקות, רכישת תרופות וציוד רפואי אחר לו אתם זקוקים. טיפול רפואי עקבי בנזקים השונים יסייע לכם להחלים בצורה טובה יותר ויש לו חשיבות גם להוכחת סוגי הפגיעות שנגרמו לכם בתאונה ומידת חומרתן.

 1. תלושי שכר לשכירים או דו"חות מס לעצמאיים

ימי מחלה להם הזדקקתם צפויים לבוא לגידי ביטוי בשכר נמוך יותר בחודש התאונה ואף בתקופה שלאחריה. על כן, אם אתם שכירים, שמרו על תלושי השכר שלכם, החל מהתקופה שלפני התאונה ועד להווה, על מנת שתוכלו להוכיח שנגרם לכם הפסד שכר. אם אתם עצמאיים, שמרו העתקים של דו"חות המס שלכם מהמועדים הללו.

 1. תיעוד נוסף

ככל שנגרמו לכם הוצאות כספיות נוספות, או שנדרשתם לסיוע שאינו סיוע רפואי, כתוצאה מתאונת הדרכים, הקפידו לתעד זאת ולשמור על הקבלות בגין ההוצאות. מדובר, בין היתר, בקבלות על נסיעות בתחבורה ציבורית או עבור דלק, הוצאות על עזרה בבית וכדומה.

דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות

לפי חוק הביטוח הלאומי, אדם שנפגע בתאונה (שאינה תאונת עבודה או תאונת דרכים), עשוי להיות זכאי לקבל דמי תאונה לתקופה של עד 90 יום. תאונה מוגדרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כאירוע פתאומי שבו גורם חיצוני מביא לחבלה פיזית, שכתוצאה ממנה הנפגע איבד את כושר העבודה שלו.

שיעור דמי העבודה מחושב כדלקמן:

 • עבור שכירים: 75% מהשכר ברבעון שקדם למועד התאונה.
 • עבור עצמאים: 75% מההכנסה לתשלום ביטוח ברבעון שקדם למועד התאונה.
 • למי שביום התאונה לא היה עובד שכיר וגם לא היה עצמאי, שיעור דמי התאונה שהוא זכאי לו הוא 72.98 ₪ ביום.
 • בכל מקרה לא יעברו דמי התאונה את הסכום המקסימלי של 1,094.63 ₪ ליום.

תביעה כנגד נציגות הבית המשותף במקרה שהתאונה התרחשה בשטח המשותף של הבניין בו גר התובע הנפגע

אם התאונה נגרמה לנפגע, לא בתוך ביתו הפרטי, אלא בשטח המשותף השייך לבניין שהוא חי בו, הוא יהיה רשאי להגיש תביעה נזיקית לפיצוי עבור כל הנזקים שנגרמו לו. בתביעה שכזו, על מנת לזכות בפיצוי, יידרש הדייר הנפגע להוכיח רשלנות של נציגות הבית המשותף, למשל בהימנעותה מפינוי פסולת המפריעה למעבר תקין, הימנעותה מתיקון מדרגות או מעקים רופפים, אי תיקון מכשולים כגון בורות בשביל הכניסה לבניין, כתמי שמן בחניון, רצפה חלקה מדי ועוד.

ביטוח תאונות אישיות לתלמידים

ילדים ונערים רבים, ביניהם גם ילדים מתחת לגיל המותר לרכיבה על אופניים חשמליים (16) משתמשים רבות באופניים חשמליים על מנת להתנייד ממקום למקום. על אף הפופולאריות העולה של האופניים החשמליים, גם השימוש באופניים לא ממונעים רווח בקרב ילדים.

בישראל קיים ביטוח תאונות אישיות לתלמידים, המעניק להם כיסוי ביטוחי במשך כל ימות השנה ובכל שעות היממה, הן במסגרת פעילויות בבית הספר והן בפעילות פרטית, גם בארץ וגם בחו"ל. הביטוח ניתן לתלמידים באמצעות רשות החינוך המקומית שבתחום שיפוטה נמצא מוסד הלימודים שבו לומד הילד.

ביטוח התלמידים חל על תלמידים בני 3-5 הלומדים בגני ילדים, תלמידי בית ספר עד לסוף כיתה י"ב וכן ילדים עד גיל 18, אף אם סיימו את תוכנית לימודיהם בכיתה י"א. התשלום עבור ביטוח התלמידים נגבה מההורים במסגרת תשלומי ההורים, עד לסכום מקסימלי של 75 ₪ כיום (סכום זה נכון לשנת הלימודים תשע"ז והוא עשוי להשתנות, בהתאם להחלטתה של ועדת החינוך של הכנסת לגבי שנת הלימודים הבאה).

ביטוח התלמידים אינו חל על תאונת דרכים שמעורב בה רכב מנועי, למשל תאונה בין אופניים או אופניים חשמליים לרכב, וגם לא על תאונות עבודה (למשל, מצב שבו הילד נסע על אופניו למקום עבודתו, או אם הוא מועסק כשליח על אופניים). הסיבה להחרגות הללו היא כי ישנם גופים ייעודיים שתפקידם לפצות את הילד הנפגע במקרים כאלה. בתאונת דרכים עם רכב מנועי זו חברת הביטוח של הרכב הפוגע ובתאונת עבודה זהו המוסד לביטוח לאומי.

אולם, הכיסוי הביטוחי שמעניק ביטוח התלמידים חל בהחלט על תאונות שנגרמו לילד בביתו.

יש לשים לב שבדומה לתביעות ביטוחיות אחרות, גם תביעה כנגד ביטוח התלמידים כוללת תקופת התיישנות קצרה של שלוש שנים בלבד.

הסדר טיפולי שיניים לתלמידים שנפגעו בתאונה

בנוסף לביטוח התלמידים, מעניק משרד החינוך לתלמידים שנפגעו בשיניהם כתוצאה מהתאונה טיפול שיניים ללא תמורה, בהתאם לרשימת טיפולים המפורסמת באתר משרד החינוך.

ביטוחים פרטיים

בדקו אם רכשתם פוליסת ביטוח עבור תאונות אישיות בעצמכם, עבורכם ועבור ילדיכם, או אם מקום העבודה שלכם רכש לכם פוליסה כזאת. במקרה שאכן קיימת פוליסת ביטוח תאונות אישיות פרטית, באפשרותכם לתבוע פיצויים נוספים, בהתאם לאמור בפוליסה. זכרו, עם זאת, שתקופת ההתיישנות עבור תביעות ביטוח היא קצרה יחסית ועומדת על שלוש שנים בלבד. על כן, מהרו לבצע את הבירורים הנדרשים והגישו את תביעתכם לסוכנות הביטוח, יחד עם כל המסמכים והתיעוד שאספתם, בהקדם האפשרי.

אולי יעניין אותך גם:

נפצעתם או נפלתם בחדר כושר? אלו הן זכויות מתאמנים בחדרי כושר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן