חוות דעת רפואית נזקי גוף

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חוות דעת רפואית נזקי גוף

חוות דעת רפואית היא מסמך חשוב אשר דרוש כמעט בכל תביעה של נזקי גוף על מנת להוכיח את טענותיו של התובע בנוגע לנזקחוות דעת רפואית נזקי גוף שקרה לו והקשר של הנזק לאירוע הפוגע אשר אירע. חוות הדעת הרפואית מלווה את התביעה הנזיקית ונותנת תוקף רפואי ומשפטי לטענותיו של הניזוק.

מהי חוות דעת רפואית ומתי צריך להגיש אותה? מה העלות של חוות דעת רפואית ומי יכול לכתוב אותה? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא של חוות דעת רפואית בתביעות נזקי גוף.

מהי חוות דעת רפואית? ומתי היא נחוצה?

כל תובע אשר מעוניין להוכיח דבר שקשור לעולם הרפואה צריך לצרף לתביעתו חוות דעת של מומחה רפואי בתחום הרפואי שבו התגבש הנזק. דבר זה הוא כל כך חשוב שבמקרים בהם לא צורפה חוות דעת רפואית לתביעה, למרות שהיה בכך צורך, יכול בית המשפט למחוק את התביעה.

חוות דעת רפואית מוגשת לא רק בתביעות בפני בית המשפט אלא גם בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי או משרד הביטחון.
בכדי לכתוב את חוות הדעת על הרופא המומחה לשמוע מהניזוק את פרטי האירוע ואת הבעיות הרפואיות שהיו לו לפניו וכן את הבעיות הרפואיות שקמו עקב האירוע. בנוסף, הרופא המומחה עורך בדיקה גופנית (או סדרת בדיקות לפני הצורך). לפי כל הפרטים הללו יכול הרופא המומחה להעריך מהו הנזק שנגרם לניזוק וכן הוא יכול להעריך את הקשר הנסיבתי בין האירוע הפוגעני לנזק שנגרם לניזוק.

באילו מקרים יש לצרף לתביעה חוות דעת רפואית? ובאיזה מקרים אין צורך?

סעיף 127 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 קובע: ״רצה בעל דין להוכיח ענין שברפואה לביסוס טענה מטענותיו, יצרף לכתב טענותיו תעודת רופא או חוות דעת של מומחה, לפי הענין, שנערכה לפי סעיף 24 לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א-1971 (להלן – חוות דעת); אולם רשאי בית המשפט או הרשם לפטור בעל דין מצירוף חוות דעת מטעמים מיוחדים שיירשמו.״

בתביעות נזיקין שבהן הנזק הגופני הוא גדול ומשמעותי יהיה מוכרח התובע (קרי, הניזוק) להגיש חוות דעת רפואית בכדי לתמוך בטענותיו, שהרי אחרת יהיה קשה מאוד לבסס את טענות התביעה בנוגע לנזק הגופני והרפואי שנגרם לניזוק. בתביעות נזקי גוף אשר מוגשות ומתנהלות בבתי הדין לתביעות קטנות ייתכן פטור מצירוף חוות דעת רפואית. וממילא, כאשר הנזק הוא משמעותי וגדול, לא יהיה ניתן להגיש את התביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, אלא יהיה צריך ללכת לערכאות גבוהות יותר.

דוגמה: חוות דעת רפואית בתביעות תאונות דרכים

בישראל, ובכל העולם, תאונות דרכים הן, למרבה הצער, דבר מאוד נפוץ. בשל כך ובשל הרצון לא להשאיר נפגעי תאונות דרכים חשופים למצב שבו אין מי שיפצה אותם, החליט המחוקק בישראל לקבוע תקנות מיוחדות למקרים של תאונות דרכים. לכן, במקרים של נזקי גוף שנגרמו עקב תאונת דרכים, אין חובה לצרף לתביעה חוות דעת רפואית. במקרים אלו, בית המשפט רשאי להחליט אם יש צורך בחוות דעת רפואית או לא והוא זה שימנה רופא מומחה לתביעה.

על התובע להגיש את כל המסמכים הרפואיים הקשורים לתאונת הדרכים ולנזקי הגוף שקרו לו בעקבותיה. לפי ראשית ראייה זו, יחליט בית המשפט אם יש צורך בחוות דעת רפואית או שמא אין בכך צורך.

מאחר ובית המשפט מחליט על בסיס המסמכים הרפואיים אם יש למנות רופא מומחה שיספק חוות דעת רפואית, ישנה חשיבות מכרעת לקבלת ליוו מקצועי מראשית הדרך. לכן, מומלץ כבר בשלב מוקדם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום של תאונות דרכים בכדי שזה יוכל ללוות אתכם מתחילת התהליך ולוודא שיש ברשותכם את כל המסמכים הדרושים.

מה העלות של חוות דעת רפואית?

העלות של חוות דעת רפואית משתנה בהתאם לפרמטרים שונים כמו התחום הרפואי הנידון, המומחה עצמו ובסוג של חוות הדעת הדרושה. המחיר של חוות דעת רפואית יכול להיות גבוהה ובדרך כלל הוא נע בין 4,000-15,000 ש״ח. במרבית המקרים שישולם לרופא המומחה סכום נמוך יחסית עבור הפגישה הראשונית ורק אחריה תתקבל ההחלטה, על ידי הניזוק ועורך או עורכת דינו, אם לשכור את שירותיו של הרופא המומחה לשם עריכת חוות הדעת הרפואית בנזקי גוף.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן